Results Sheet: 2020 Salt Lake City 7 Supercross

Results from round 17 of the 2020 Monster Energy Supercross Championship.

Results Sheet: 2020 Salt Lake City 7 Supercross

Final Points Standings:

450 Class
1. Eli Tomac 384
2. Cooper Webb 359
3. Ken Roczen 354
4. Jason Anderson 287
5. Justin Barcia 272
6. Zach Osborne 252
7. Malcolm Stewart 252
8. Dean Wilson 239
9. Justin Brayton 227
10. Justin Hill 213
11. Aaron Plessinger 207
12. Blake Baggett 200
13. Martin Davalos 178
14. Vince Friese 155
15. Adam Cianciarulo 129
16. Chad Reed 113
17. Benny Bloss 108
18. Tyler Bowers 97
19. Kyle Chisholm 85
20. Broc Tickle 59

250 West Class
1. Dylan Ferrandis 200
2. Justin Cooper 180
3. Austin Forkner 176
4. Brandon Hartranft 158
5. Michael Mosiman 139
6. Alex Martin 124
7. Derek Drake 120
8. Mitchell Oldenburg 109
9. Luke Clout 106
10. Jett Lawrence 97
11. Jacob Hayes 89
12. Cameron McAdoo 79
13. Martin Castelo 75
14. Carson Brown 74
15. Christian Craig 68
16. Killian Auberson 65
17. Robbie Wageman 51
18. Aaron Tanti 50
19. Jay Wilson 45
20. Mitchell Falk 41

250 East Class 
1. Chase Sexton 218
2. Shane McElrath 209
3. Jo Shimoda 122
4. Garrett Marchbanks 119
5. Enzo Lopes 107
6. Jeremy Martin 105
7. Jalek Swoll 104
8. Kyle Peters 94
9. Pierce Brown 92
10. RJ Hampshire 80
11. Colt Nichols 74
12. Jace Owen 69
13. Chris Blose 65
14. John Short 64
15. Jordan Bailey 64
16. Jordan Smith 48
17. Justin Starling 46
18. Lorenzo Locurcio 45
19. Josh Hill 43
20. Curren Thurman 37


Day Program Results:

450 Main Event start.
It was a Husqvarna podium sweep at the final round of the season.
Chad Reed enjoying the moment.
Eli Tomac: 450 Champion.

450 Main Event
1. Zach Osborne (Husqvarna)
2. Jason Anderson (Husqvarna)
3. Dean Wilson (Husqvarna)
4. Malcolm Stewart (Honda)
5. Eli Tomac (Kawasaki)
6. Broc Tickle (Suzuki)
7. Ken Roczen (Honda)
8. Cooper Webb (KTM)
9. Justin Hill (Honda)
10. Chad Reed (KTM)
11. Aaron Plessinger (Yamaha)
12. Justin Brayton (Honda)
13. Tyler Bowers (Kawasaki)
14. Benny Bloss (KTM)
15. Vince Friese (Honda)
16. Blake Baggett (KTM)
17. Martin Davalos (KTM)
18. Kyle Chisholm (Yamaha)
19. Fredrik Noren (Suzuki)
20. Justin Barcia (Yamaha)
21. Alex Ray (Kawasaki)
22. Carlen Gardner (Honda)

250 Main Event start.
Chase Sexton claimed the Main Event win.
Dylan Ferrandis: 250 West Coast SX Champ.
Chase Sexton: 250 East Coast SX Champ.

250 Main Event
1. Chase Sexton (Honda)
2. Shane McElrath (Yamaha)
3. Michael Mosiman (Husqvarna)
4. Dylan Ferrandis (Yamaha)
5. Jett Lawrence (Honda)
6. Brandon Hartranft (KTM)
7. Justin Cooper (Yamaha)
8. Jo Shimoda (Honda)
9. Derek Drake (KTM)
10. Mitchell Oldenburg (Honda)
11. Cameron McAdoo (Kawasaki)
12. Christian Craig (Honda)
13. Enzo Lopes (Yamaha)
14. Chris Blose (Honda)
15. Kyle Peters (Honda)
16. Alex Martin (Suzuki)
17. John Short (Honda)
18. Martin Castelo (Husqvarna)
19. Jalek Swoll (Husqvarna)
20. Jace Owen (Honda)
21. Colt Nichols (Yamaha)
22. Austin Forkner (Kawasaki)

450 LCQ
1. Carlen Gardner
2. Fredrik Noren
3. Kyle Chisholm
4. Alex Ray

450 heat 2 start.
Ken Roczen took the lead early on.
Eli Tomac worked his way up to third place by the end of the race.
Roczen held on for the win.

450 Heat 2
1. Ken Roczen
2. Zach Osborne
3. Eli Tomac
4. Justin Barcia
5. Blake Baggett
6. Malcolm Stewart
7. Benny Bloss
8. Justin Hill
9. Chad Reed

450 heat 1 start.
Battles.
Aaron Plessinger.
Jason Anderson went on to win the heat race.

450 Heat 1
1. Jason Anderson
2. Cooper Webb
3. Martin Davalos
4. Justin Brayton
5. Broc Tickle
6. Dean Wilson
7. Aaron Plessinger
8. Tyler Bowers
9. Vince Friese

250 LCQ
1. Dylan Ferrandis
2. Brandon Hartranft
3. Alex Martin
4. Jace Owen

250 heat 2 start.
Dylan Ferrandis was forced to go to the LCQ.
Battles.
Austin Forkner worked his way up to third place by the end of the race.

250 West Heat
1. Justin Cooper
2. Christian Craig
3. Austin Forkner
4. Cameron McAdoo
5. Derek Drake
6. Mitchell Oldenburg
7. Michael Mosiman
8. Jett Lawrence
9. Martin Castelo

250 heat 1 start.
Colt Nichols led early.
Chase Sexton finished in second palce.
Shane McElrath took the win.

250 East Heat
1. Shane McElrath
2. Chase Sexton
3. Jo Shimoda
4. Jalek Swoll
5. Kyle Peters
6. Enzo Lopes
7. Chris Blose
8. John Short
9. Colt Nichols


Qualifying Time Sheets:

450 Combined

Photo

250 West Combined

Photo

250 East Combined

Photo

450 Group A Qualifying Session 2

Photo

250 Group East Qualifying Session 2

Photo

250 Group West Qualifying Session 2

Photo

450 Group B Qualifying Session 1

Photo

450 Group A Qualifying Session 1

Photo

250 Group West Qualifying Session 1

Photo

250 Group East Qualifying Session 1

Photo

450 Group B Free Practice

Photo

450 Group A Free Practice

Photo

250 Group East Free Practice

Photo

250 Group West Free Practice

Photo


Create New Tag

GD2 GD2 6/21/2020 8:19 AM

0 comments newest first

Show More Comment(s)